Demokratizacijski potencial spletne distribucije glasbe je v glasbeni industriji povzročil precej vznemirjenja. Medtem ko se življenje pomika v sfero informacijskih mrež, kapital in želja po dobičku pa ustvarjata neregulirane ekonomije pozornosti, lahko umetnica ustvarja svoje lastne produkcijske, distribucijske in komunikacijske kanale. Z uporabo Creative Commons licence lahko svojim poslušalcem in uporabnikom zagotovi, da za deljenje njenih del niso kriminalizirani. Koncept »določene pravice pridržane« podpira idejo, da smo brez svobodne kulture obsojeni na korporatizacijo in nadzor nad celotno sfero kulture in umetnosti. Splošne (common!) pravice bi lahko prenehale obstajati. Morda je poglavitna vloga spletnih založb v neoliberalni krajini poznega kapitalizma prav v neoviranem kuriranju, filtriranju, distribuciji in promociji brezkompromisnih umetniških zvočnih del in v zagotavljanju, da so primerno arhivirana za prihodnje generacije. Spletna založba kot entiteta, ki objektivno predstavlja nekaj zunanjega umetničinemu delu, umetnici namreč omogoča, da zavzame kritično držo do svojega dela, hkrati pa zagotavlja, da je njeno delo izdano, deljeno, slišano in arhivirano.
Glede na zgoraj zapisano, se Kamizdat pridružuje dogodku ob svetovnem dnevu spletnih založb (The Netlabel Day), ki 14. julija obeležuje revolucijo v glasbeni industriji, ki sta jo sprožila povečana dostopnost in pristopi po principu »naredi sam«.
Naslov pričujoče zbirke del slovenskih umetnikov se nanaša na dejstvo, da razmislek o svobodnem in odprtem dostopu, ki ga skoraj brez stroškov omogoča internet, uokvirja prav razumevanje koncepta lastnine. Zdi se, da smo se znašli na prelomni točki v zgodovini, saj smo, kljub temu da sta od iznajdbe MP3 minili skoraj dve desetletji, danes še zmeraj prepričani, da ta predstavlja enega glavnih vzrokov za problematiko kulture in umetnosti na spletu.
Seznam skladb
številka 2: sodelavec Krištof Bozovičar
številka 9: kompozicija je nastala v produkciji: CONA | zavod za procesiranje sodobne umetnosti
Prenos in nakup
Prosti prisluh in prenos (plačaj kolikor hočeš) je na voljo preko kamizdat.bandcamp.com
Ustvarjeno in objavljeno pod Creative Commons BY-NC-SA licenco ([Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Deljenje pod enakimi pogoji] – Attribution-NonCommercial-ShareAlike) www.creativecommons.com/licence
Sodelavci
Grafično oblikovanje: Tina Ivezić
Besedilo: Luka Prinčič
Zahvale vsem sodelujočim glasbenikom.
Agapea → agapea.si
Blaž → blazh.bandcamp.com
Nina Dragičević → ninadragicevic.com
Freeverse → soundcloud.com/freeverse
Kikiriki → kikiriki.bandcamp.com
Leemajik → leemajik.bandcamp.com
Lifecutter → lifecutter.bandcamp.com
Luka Prinčič → novadeviator.bandcamp.com
Zergon → soundcloud.com/zergonn
Posebna zahvala gre Manuelu Silvi iz M.I.S.T. Records (Chile) za organizacijo Dneva spletnih založb!
Netlabel Day → netlabelday.blogspot.com
MIST Records → en-mistrecords.blogspot.com
Podpora
Studio in medijska podpora Radio Študent, Ljubljana
Medijski odzivi
09.07.2014, Netlabel Day, DJ grafiti, Radio Študent, Luka Prinčič
14.06.2016, 100 decibelov vsepoprek, Radio Študent, Andrej Pervanje
24.07.2016, Access frame, Radio Študent, Matej Mihevc
Pretekli dogodki
14.07.2016, Pritličje, Ljubljana, SI
14.07.2016, Emanat, Ljubljana, SI
2016 Emanat | izdano 14. julija 2016